Ako postupovať, keď počas materskej budem mať zárobok zo živnosti?

Zodpovedané
10. aug 2023

Dobrý deň,

mám živnosť a od októbra budem platiť aj SP. Zdravotné platím od začiatku. Na materskú nastupujem 29.9.2023.

Ako postupovať, keď počas materskej budem mať zárobok zo živnosti a živnosť odovzdám vo februári 2024?

Materskú dostávať nebudem, len rodičovské.

Kde sa mám prihlásiť?

Kto bude za mňa platiť sociálne a zdravotné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak nemáte nárok na materské, môžete si podať žiadosť o rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Prikladáte rodný list dieťaťa, potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

Ak nesplníte zákonné podmienky na priznanie materskej, tak na účely uplatnenia vylúčenia povinnosti platiť poistné z dôvodu sociálnej udalosti tehotenstvo a materstvo je potrebné vyplniť formulár Čestné vyhlásenie a priložiť požadované dokumenty.
https://www.socpoist.sk/news/od-noveho-roka-pla...

Štát platí zdravotné poistenie na rodiča, ktorý poberá rodičovský príspevok.

Pokiaľ budete mať príjem zo živnosti a nebudete si platiť preddavky do ZP, môže Vám z príjmu zo živnosti po podaní daňového priznania vyjsť nedoplatok na ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka