Ako postupovať ohľadom rozčlenenia DPH pri faktúre za telekomunikačné služby od mobilného operátora?

Zodpovedané
29. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom DPH.

Ako postupovať ohľadom rozčlenenia DPH pri faktúre za telekomunikačné služby od mobilného operátora?

Časť faktúry je s DPH a časť je čiastka bez DPH účtované ako nedaňový výdavok (lístky, inzercia, parkovanie). Dávam to ako nedaňový výdavok, nemám k tomu iný doklad, iba ten od operátora. Jedná sa o čiastky maximálne do 10 eur mesačne.

Čiastka bez DPH mi v podkladoch pre DPH vstupuje do časti P01 Tuzemské plnenia (§ 49 ods. 2 písm. a) ako čiastka bez dane a zároveň P01 Tuzemské plnenia (§ 49 ods. 2 písm. a) - v programe skratka PD. V kontrolnom výkaze už táto čiastka nefiguruje. Je tam iba suma z faktúry, ktorá podlieha zdaneniu - v programe skratka B2.

Čiže celá faktúra je rozčlenená takto s tým, že odlíšenie je iba čo sa účtovania týka a tam teda čiastka bez DPH je účtovaná ako nedaňový výdavok.

Je tento celkový vhodný postup?

Mal by nedaňový vstúpiť do členenia DPH, čiže by som mala zadať PN - nezahrňovať do priznania?

Alebo sa do kontrolného výkazu majú premietnuť obe sumy do B2 s tým, že odpočítaná daň bude 0 eur, tak ako v predchádzajúcom bode?

Postupujeme správne, keď predmetné položky evidujeme ako nedaňový výdavok?

Vo faktúre nie je žiadna špecifikácia, žiadne iné doklady k tomu nemáme.

Keď postupujeme ako som opísala, znamená to, nedaňový výdavok tým pádom nie je zahrnutý v základe dane a nie je predmetom dane?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepoužívame rovnaký účtovný program. Ale v podstate v kontrolnom výkaze sa neuvádzajú okrem iného aj údaje z prijatých faktúr za tovar alebo služby, pri ktorých sa neuplatňuje odpočítanie DPH, alebo sú od DPH oslobodené.

Neuvádzate či sa jedná o jednoduché alebo podvojné účtovníctvo. Poprípade mi napíšte na mail, aj s obrázkom predmetnej faktúry a napíšeme si k tomu bližšie.

S prianím pekného dňa,
Lenka