Ako postupovať pred nástupom na druhú materskú?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

v polovici mája mi končí RD, ale som tehotná a koncom septembra by som mala ísť opäť na materskú.

Je pre mňa výhodnejšie ostať v práci, vyčerpať dovolenku a ísť na cca 3 mesiace na PN (do práce reálne chodiť nemôžem, kvôli cestovaniu), alebo ísť na 1 - 2 dni do práce preplatiť dovolenku a ísť na úrad práce?

V obidvoch prípadoch by sa mi materská počítala rovnako, alebo by tam bol nejaký rozdiel?

Ak by som ešte zmenila zamestnávateľa a mala prácu na dohodu, počítala by sa mi materská z nového príjmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

teoreticky, ak by ste ale pred novou materskou už pracovali, alebo čerpali dovolenku, SP môže vychádzať zo skutočného príjmu, ktorý by ste zarobili do nástupu na MD, ak by to bolo dlhšie obdobie ako 1 celý mesiac. Mohla by vyjsť nižšia materská ako predošlé materské. Záleží ako dlho by ste čerpali dovolenku.

Ak by ste ale hneď po skončení rodičovskej dovolenky išli na PN do nástupu na materskú a pracovný pomer by sa neskončil, nahlasoval by sa pravdepodobný príjem. V tomto prípade by materská nebola nižšia ako tá predchádzajúca. Ak by sa pracovný pomer ukončil, záleží či by ste čerpali pred skončením pracovného pomeru čerpali dovolenku, ak áno nárok na materskú by bol z ochrannej lehoty a rozhodujúcim obdobím by bol rok 2023 = pravdepodobný príjem.

Ak by sa pracovný pomer ukončil a pred jeho skončením nečerpali by ste dovolenku a ak by ste si nenašli nové zamestnanie, či už pracovný pomer, alebo dohodu, alebo neplatili dobrovoľné poistenie, nárok na materskú by ste nemali.

Ak by ste zmenili zamestnávaľa a z tohto nového zamestnania pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť najmenej za 90 kalendárnych dní, (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP, dohody s pravidelným príjmom) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

S prianím pekného dňa,
Lenka