Ako sa mi bude počítať materská z dvoch zamestnaní?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

v roku 2021 som v prvom zamestnaní pracovala na plný úväzok, ale v roku 2022 už len na 10%. V ďalšom pracujem na TPP od začiatku roka 2022. Nástup na materskú som mala teraz 17.12.2022.

Bude sa mi z oboch zamestnaní počítať materská z hrubého príjmu získaného za rok 2022?

Ako sa zaráta 16 dní z decembra, keďže výplatná páska sa spracováva až v nasledujúci mesiac?

Počkajú si alebo ho dopočítajú zo mzdy uvedenej na zmluve?

Je možné, že mi ešte prídu odmeny.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste si žiadali materskú z obidvoch zamestnaní. V obidvoch splníte podmienku 270 dní nemocenského poistenia a obidva pracovné pomery trvajú. Z každého zamestnania sa určí zvlášť rozhodujúce obdobie aj vymeriavací základ.

Z prvého zamestnania sa bude počítať celý rok 2021. Ak Vám pracovný pomer začal k 1. januáru kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom začínate poberať materskú (01.01.2021 príp. ešte skôr), vtedy rozhodujúce obdobie je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa začína poberať materskú.

Ak ste začali pracovať v TPP v priebehu roku 2021, tak sa rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku pracovného pomeru do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom ste začali poberať materské. Ak ste išli na materskú 17.12.2022 tak rozhodujúce obdobie bude od vzniku pracovného pomeru - niekedy v roku 2021 až po 11/2022.

Z druhého - ak ste nastúpili počas roka 2022 a poistné sa platilo za viac ako 90 kalendárnych dní, rozhodujúce obdobie bude obdobie od od vzniku pracovného pomeru do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom ste začali poberať materskú. Ak ste išli na materskú 17.12.2022, tak rozhodujúce obdobie bude od vzniku pracovného pomeru - uvádzate začiatok roka 2022 až po 11/2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka