Ako sa platia odvody pri prerušenej živnosti?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odvodov.

Ak som mala pozastavenú živnosť a opäť sa k nej vrátim, tak platí, že v prvom roku platím len zdravotné odvody?

Ak sa tak stane v polovici roka, tak len do konca roka?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate kedy ste prerušili živnosť a na aké dlhé obdobie.

To, či živnostníkovi po obnovení živnosti vzniká povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne závisí od dĺžky prerušenia živnosti a výšky príjmov zo živnosti.

Ak k 1. júlu kalendárneho roka pred obnovením živnosti príjem SZČO za predchádzajúci kalendárny rok presiahol stanovenú hranicu, platiť odvody do Sociálnej poisťovne po obnovení živnosti, bude. Záleží od výšky príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka