Ako sa počíta daň z príjmu?

Zodpovedané
31. mar 2024

Dobrý deň,

hľadám presný vzorec na výpočet dane z príjmu. Akokoľvek hľadám logiku na základe online kalkulačiek a iných stránok, neviem na vzorec príjsť a vypočítať si to. Už som z toho zúfalá, nikde to nie je poriadne vysvetlené. Moja účtovníčka mi v tomto nie je nápomocná, chcela by som vedieť nejaké veci ohľadom služby k daňovému priznaniu. Moje otázky ju obťažujú, vraj sa mám samovzdelávať. Snažím sa, no neviem sa ani dočítať čo je to čiastkový základ dane, alebo čo je to preddavok na daň.

Som SZČO a platím odvody do SP a ZP, mám 1 dieťa do 18 rokov, na ktoré si chcem taktiež uplatniť daňový bonus. Nemám potuchy ako zistím, či vôbec platím nejaký preddavok na daň. Do SP a ZP platím tú minimálnu čiastku odvodov.

Ako sa vo výpočte dane z príjmov dáva do súvislosti nezdaniteľná čiastka dane?

Chcela by som si po tejto skúsenosti s neochotnou účtovničkou robiť daňové priznanie sama s tým, aby som to vedela pred vyplnením aj riadne vypočítať, že koľko budem platiť dane zo zarobených príjmov a aká bude čiastka daňového bonusu.

Uplatňujem si paušálne výdavky. Môj príjem v roku 2023 bol 23641,5 EUR, odvody SP 2395,7 EUR a ZP 1017,24 EUR.

Ako postupovať pri výpočte, ak som napríklad bola počas roka na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

mojim klientom na takéto otázky zodpoviem. Je dobré vedieť, že majú záujem o takéto informácie, a chcú ich aj pochopiť.

Preddavky na daň z príjmov neplatí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť nepresiahla 5 000 EUR. Počas PN neplatíte odvody do SP a ZP. Podstatný je príjem za celý rok. Preddavky na daň zo závislej činnosti sú u zamestnancov.

Ja Vám do linku prikladám poučenie priamo k DP FO typu B, kde si tieto informácie prečítate. Nájdete tam aj pomôcky na výpočty nezdaniteľnej časti aj DB, len si prezrite celé. Ak by ste sa chceli vzdelávať sú aj kurzy pre začiatočníkov.
https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/Po...
Zamestnancov sa týka § 5, Vás § 6.

Ak ste mali príjem 23641,50 EUR, paušálne výdaje 60% budú vo výške 14184,90 EUR a odvody 3412,94 EUR. Čiastkový základ dane po odpočítaní výdajov: 23641,50 - 14184,9 - 3412,94 = 6043,66.

Nárok na nezdaniteľnú časť v tomto prípade bude celá: 4922,82. Ak neriešite inú nezdaniteľnú časť vypočíta sa základ dane = 6043,66 - 4922,82 = 1120,84. Teraz sa vypočíta výška dane 15% = 1120,84 x 15% daň = 168,13 EUR.

Prejde sa na výpočet daňového bonusu. Čiastkový základ dane sme vypočítali 6043,66 EUR, máte jedno dieťa do 18 rokov = 6043,66 x 20%= 1208,73 EUR maximálna výška DB. Od tohto DB sa odpočíta výška dane = 1208,73 - 168,13 = suma DB na poukázanie správcom dane = 1040,60 EUR.

Ak by ste chceli ešte niečo vedieť podrobnejšie, napíšte do ďalšej otázky, ale popozerajte aj poučenie, ktoré som Vám priložila do linku.

S prianím pekného dňa,
Lenka