Ako sa počíta materská pri reťazovom pôrode a súbehu zamestnaní?

Zodpovedané
26. jan 2023

Dobrý deň,

v súčasnosti som na rodičovskej dovolenke z pracovného pomeru, z ktorého som mala vypočítanú materskú. Dcérka sa narodila v júni 2021. Pracovný pomer stále trvá, ale keďže sme potrebovali vybaviť hypotéku, nastúpila som počas rodičovskej dovolenky na 4 mesiace späť do práce (marec - jún 2022). Potom som sa vrátila na rodičovskú dovolenku, rodičák som poberala aj popri práci. Pracovný pomer stále trvá, ale zároveň som sa od novembra 2022 zamestnala na polovičný úväzok u iného zamestnávateľa a tento stále trvá a vyzerá, že aj bude. Plánujeme druhé dieťa, ktoré by sa mohlo narodiť v roku 2024, teoreticky by sme mohli stihnúť reťazový pôrod.

Z akého príjmu sa vypočíta nová materská?

Keďže by sme chceli stihnúť reťazový pôrod a aj v novom zamestnaní by som mala byť poistená viac ako 270 dní, dôjde k súbehu a bude sa počítať z oboch zamestnaní?

Uškodila som si tým, že som pár mesiacov bola späť v zamestnaní aj z hlavného pracovného pomeru, z ktorého sa počítala prvá materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka prvého pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Čiže ak nastúpite na MD v 2024, tak rozhodujúce obdobie je 2023. Ak by ste v roku 2023 nemali žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v ďalšom zamestnaní dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a tento pracovný pomer neskončí, budete mať súbeh. Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka