Ako sa počíta reťazová materská?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, že ako sa vypočíta výška materskej v prípade, ak som počas rodičovskej dovolenky nastúpila na 4 mesiace v 2023 a na 3 mesiace v 2024 na pôvodnú pracovnú pozíciu a zmluvu TPP doba neurčitá u svojho zamestnávateľa (TPP trval pred materskou 4 roky). Po 3 odpracovaných mesiacoch v 2024 sa vrátim naspäť na rodičovskú dovolenku a v 2025 by sme následne chceli druhé bábo (rodičovská s prvým dieťaťom sa končí v máji 2025).

Jedna sa o reťazovú materskú?

Vypočíta sa následne výška novej materskej, na ktorú by som nastúpila v roku 2025 z rodičovskej, z priemeru 3 mesiacov odpracovaných v predchádzajúcom roku 2024?

Príjem mám vyšší ako 2600 EUR mesačne.

Bude mi vychádzať za tie 3 mesiace odpracovaných v 2024 maximálna materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste prerušili rodičovskú dovolenku v roku 2024 a na materskú nastúpite do mája 2025, bude sa nová materská počítať z rozhodujúceho obdobia = rok 2024, a to z príjmu počas tohto roka.

Ak ste teda neboli iba na RD, tým pádom už nepôjde o reťazovú materskú a môže Vám vyjsť aj vysoká výška novej materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka