Ako sa počíta výška materskej, keď som SZČO?

Zodpovedané
4. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výpočtu výšky materskej.

Ako vypočítať výšku materskej pri SZČO, ak odvádzam do sociálnej poisťovne minimálne odvody a môj príjem v hrubom bol 25 000 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu (PDVZ) za jeden kalendárny deň.

Denný vymeriavací základ (DVZ) sa vypočíta nasledovne:
Súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na NP v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia

Ak ste povinne poistená SZČO už niekoľko rokov a nastúpite na MD v roku 2023, tak rozhodujúce obdobie na určenie DVZ je rok 2022.

Pre rok 2022 je minimálny vymeriavací základ 566,50 eur.

Orientačný výpočet: 566,5 x 12/365 = 18,6246 x 75% = 13,97 eur na deň.

S prianím pekného dňa,
Lenka