Ako sa vypočíta výška materskej dávky, keď žena bola 2 mesiace na rodičovskej a 3,5 mesiaca poberala OČR?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výpočtu materskej.

Ako sa počíta materská, ak žena bola v roku 2023:

  • 2 mesiace na RD,
  • 6 mesiacov mala TPP,
  • 3,5 mesiaca OČR + 2 týždne PN.

Nástup na materskú by bol v r. 2024. Zmluva u jedného zamestnávateľa od r. 2018, pracovný pomer by trval až do nástupu na MD.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je nástup na materskú v roku 2024, rozhodujúcim obdobím bude rok 2023, pokiaľ nebol iný zamestnávateľ.

Ak ste teda v roku 2023 pracovali 6 mesiacov, nové materské by sa už počítalo z príjmu, ktorý ste mali počas roku 2023 (z tých 6 mesiacov).

S prianím pekného dňa,
Lenka