Ako správne chápať ochrannú lehotu pred materskou?

Zodpovedané
26. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o vysvetlenie vety:

“Od 1.6.2022 platí, že ochranná lehota ženy, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom, je osem mesiacov.
Od 1.6.2022 ďalej platí, že ochranná lehota ženy, ktorej prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia, je osem mesiacov, ak jej nevzniklo nové nemocenské poistenie. V takomto prípade ochranná lehota začína plynúť od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom.”

Čo to znamená?

Ide o to, že sa snažíme o babo a nedarí sa. Rozmýšľam už aj nad možnosťou dať v práci výpoveď. Robím čašníčku a mám problémy s chrbticou. Aj to môže mať vplyv na to, že neviem udržať plod - 2 potraty. Problém je, že by som nemala materskú. Hľadala som vysvetlenie tej ochrannej lehoty. Prvý odstavec chápem, že od výpovede o 42 týždňov by musel byt pôrod. Potom v druhom odstavci je tých 180 dní.

Ako je to myslené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ochranná lehota pokiaľ prvý deň 42. týždňa pred dňom pôrodu spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia, je osem mesiacov. Ochranná lehota plynie od 40. týždňa pred stanoveným dňom pôrodu.

Výpočet ochrannej lehoty som riešila v otázke pri ktorej bol uvedený predpokladný termín pôrodu a uviedla som postup, ako si vypočítať či je ešte v ochrannej lehote.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Ale zjednodušene, pokiaľ otehotniete do pol roka (to je tých 180 dní) od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru), tak budete v ochrannej lehote. Po pol roku ochranná lehota zanikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka