Ako to bude v mojom prípade s nárokom na podporu v nezamestnanosti a nárokom na materské?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s dvomi otázkami, ktoré v podstate na seba nadväzujú.

Ešte pred nástupom na prvú materskú v roku 2014 som si vyčerpala podporu v nezamestnanosti. Keďže sa na mňa nevzťahovala ochranná lehota a chcela som, aby mi materská bola rátaná zo mzdy z predchádzajúceho zamestnania, tak sa mi 2 mesiace pred nástupom na materskú podarilo zamestnať na TPP, ktorý mi trval od 03/2015 - 05/2018. Na materskú som nastúpila 05/2015. Počas rodičovského, (ten som mala predĺžený, kvôli zdravotnému stavu dieťa do roku 06/2021), sa mi podarilo zamestnať na dohodu o pracovnej činnosti, kde si odvádzam, okrem iného, aj nemocenské, atď. Tento pracovný pomer trvá od 11/2016 - doteraz, samozrejme s ohláškami a prihláškami na konci a začiatku roka. V 03/2021 som sa zamestnala na TPP a tento pracovný pomer je na dobu určitú do roku 03/2023.

Ak mi v 03/2023 nepredĺžia zmluvu, spĺňam podmienky na poskytnutie podpory v nezamestnanosti?

Dôvod, prečo si myslím, že mi v práci v 03/2023 nepredĺžia zmluvu je ten, že v 05/2023 by som mala nastúpiť na materskú. V podstate, ak mi nepredĺžia zmluvu a nástup na materskú mám až v apríli, tak mi tam vzniknú 2 "hluché" mesiace, počas ktorých neviem, či mám vôbec nárok na dávku v nezamestnanosti, ale budem sa musieť evidovať na ÚP.

Keďže pracovný pomer mi skončí v čase, kedy by som sa mala nachádzať v ochrannej lehote, budem mať nárok na materskú a tehotenské, aj keď budem evidovaná tie 2 mesiace na ÚPSVaR? (Podmienku 270 dní by som mala spĺňať).

Ďakujem

Dobrý deň,

základnou podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je, aby poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní.

Pokiaľ ste mali aktívnu dohodu od 2016, tak toto splníte. Neuvádzate, že kedy Vám končí dohoda.

Ak zoberieme do úvahy aj nový TPP, tak obdobie pokračuje. Ak Vám skončí TPP v 03/2023 a v 05/2023 máte nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty. Riešia sa obdobia posledných dvoch rokov, UP bude nepočítaný, ale 270 dní splníte z titulu TPP. Počas tých dvoch mesiacov podľa mňa môžete byť na UP, alebo aj na PN.

Pozrite si aj tento link, kde som písala o výške pn a podpory v nezamestnanosti:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka