Ako to je s odvodmi, keď bude SZČO manžel na materskej?

Zodpovedané
21. máj 2022

Dobrý deň,

manžel sa chystá na materskú so starším synom. Ja som na MD s mladším. Vypočítanú ju bude mať z terajšieho TPP. V práci mu však umožnia počas materskej pracovať ako SZČO.

Bude počas prvého roku SZČO platiť odvody do zdravotnej poisťovne?

Vypočítajú sa mu odvody na nemocenské podľa príjmu po podaní daňového priznania v marci 2023?

Pokiaľ si podá žiadosť o odklad daňového priznania a dovtedy ukončí činnosť ako SZČO (potrebuje ju počas dvoch materských od júna 2022 do júna 2023) bude mu aj tak vypočítaná platba na nemocenské spätne?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas materskej SZČO neplatí odvody do sociálnej poisťovne a pri platení odvodov do zdravotnej poisťovne neplatí pre otca – SZČO minimálny vymeriavací základ pre platenie odvodov.

Po skončení roka a podaní daňového priznania zdravotná poisťovňa vykoná Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a môže vzniknúť nedoplatok.

Neviem dokedy bude na materskej, a ako budete postupovať ďalej.

Ale platí, že sociálna poisťovňa ak už nebude na MD vypočíta povinnosť platiť odvody do SP na základe podaného daňového priznania, ak nepodáte odklad tak k 01.07.2023. Ak podáte odklad táto hranica sa posúva o tri mesiace, teda k 01.10.2023.

Ak v tomto čase zruší živnosť tak odvody platiť nebude, iba ak by obnovil živnosť (v krátkom čase) odvody sa budú posudzovať podľa podaného daňového priznania za rok 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka