Ako zistím, či mám nárok na materskú?

Zodpovedané
13. aug 2023

Dobrý deň,

pred tromi rokmi som minimálne dva roky pracovala. Keď som otehotnela, tak som musela zostať doma na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Medzitým mi zanikla pracovná zmluva, zamestnávateľ mi ju nepredĺžil. Nárok na materskú mi vznikol, neskôr na vyšší rodičovský príspevok. Dcéra bude mať v novembri 3 roky a ja som znova tehotná.

Mám nárok na tehotenský príspevok?

Ako zistím, či mám nárok na materskú?

Som znova na rizikovom, po skončení rodičovského príspevku budem musieť ísť znova na PN na čas do pôrodu.

Nezanikne mi tehotenská dávka?

Mám sa na čas dobrovoľne nemocensky poistiť, aby mi vznikol nárok na materskú po PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nie ste momentálne nemocensky poistená a ani v ochrannej lehote (pracovný pomer Vám dávno zanikol), nebudete mať nárok na platenú PN, ani tehotenské. Nebudete mať ani splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred nástupom na PN, na tehotenské.

Momentálne by ste nemali nárok ani na materské.

Pri ďalšom tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské. Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte. Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Aby ste stíhali lehotu 270 dní treba nemocenské poistenie riešiť čím skôr, neuvádzate týždeň tehotenstva.

S prianím pekného dňa,
Lenka