Ako zmením daňový bonus z manžela na mňa?

Zodpovedané
8. jún 2022

Dobrý deň,

manžel poberá daňový bonus na deti. Žijeme v jednej domácnosti ako spolubývajúci a rada by som mala daňový bonus opäť na seba.

Ako to dosiahnem?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nárok na daňový bonus spĺňajú obidvaja z rodičov, na jeho uplatnení sa dohodnú. Ak sa tak nestane, daňový bonus si uplatnia v poradí: matka, otec, iná oprávnená osoba.

Ak ste zamestnanec, tak upovedomíte zamestnávateľa a zmenu na poberanie DB vyplníte v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvediete, že budete poberať daňový bonus. Doložíte rodný list dieťaťa.

Otec dieťaťa (manžel) zároveň upovedomí svojho zamestnávateľa, že DB už nebude poberať. V tom istom tlačive - Vyhlásení sa označujú aj tieto zmeny.

S prianím pekného dňa,
Lenka