Akú formu zmluvy/podnikania mi odporúčate?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

presťahovala som sa do zahraničia, kde mám prechodné bydlisko, zdravotné poistenie a momentálne mi skončila rodičovská dovolenka.

Predtým som pracovala na Slovensku vo sfére, ktorá sa dá vykonávať aj online formou home office/remote. V mojom prípade by zrejme nemohlo ísť o TPP.

Akú formu zmluvy/podnikania mi odporúčate?

Bude lepšia dohoda, živnosť či s.r.o.?

Počíta sa napr. pracovná zmluva na dohodu do dôchodku?

Druhá verzia, ak budem mať súčasne prácu v zahraničí na TPP, zároveň chcem čiastočne vykonávať home office prácu aj pre Slovensko (max. 20 hodín).

Akú formu podnikania/zmluvy odporúčate v takomto prípade?

Jedná sa o spravovanie e-shopu a grafický dizajn, plus pár jednoduchých administratívnych vecí.

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa venujem len okrajovo. Priechodnejšia sa mi zdá živnosť.

Ak budete zamestnaná v zahraničí a budete mať súčasne samostatnú zárobkovú činnosť v SR, v zmysle európskych predpisov budete v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia podliehať právnym predpisom iba jedného štátu, teda štátu, v ktorom bude vykonávaná závislá činnosť = zamestnanie. Odvody budú preto platené iba v zahraničí. Zdravotne poistená budete iba v zahraničí.

V zahraničí môžete požiadať potvrdenie o príslušnosti k ich právnym predpisom (formulár PD A1), ktorým sa budete preukazovať, že nebudete povinná platiť odvody v SR.

Ak by ste mali dohodu s pravidelným príjmom uzatvorenú tu na SK a súčasne TPP v zahraničí, a rezidentom budete v zahraničí, slovenský zamestnávateľ by sa mal registrovať na príslušných inštitúciach v zahraničí.

S prianím pekného dňa,
Lenka