Aký je postup pri platení zdravotného poistenia u živnostníka počas PN?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odvodov.

Ako je to s platením odvodov do zdravotnej poisťovne u živnostníka počas PN?

Je treba tieto odvody platiť alebo nie?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas obdobia, kedy je živnostník uznaný za dočasne PN a má nárok na nemocenské, neplatí odvody do Sociálnej ani Zdravotnej poisťovne.

Ak Sociálna poisťovňa živnostníkovi nárok na nemocenské neprizná, živnostník odvody do Sociálnej poisťovne neplatí, ale do Zdravotnej poisťovne je naďalej povinný odvody platiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka