Aký je postup pri priplatení si dôchodkového poistenia za obdobie denného štúdia?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dôchodkového poistenia.

Aký je postup pri priplateni dôchodkového poistenia do Sociálnej poisťovne za obdobie denného štúdia, aby za mi to zarátalo do počtu odpracovaných rokov pri žiadaní o invalidný dôchodok?

Je potrebné doplatiť pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok, alebo sa to dá aj dodatočne?

Dnes som bola na pobočke SP, kde som to chcela doplatiť pred podpísaním žiadosti. Pani mi povedala, že sa to robí až potom, keď sa odošle žiadosť a podľa toho čo tam vyjde sa môžem rozhodnúť či doplatiť alebo nie.

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv sa vypĺňa oznámenie , ktoré odovzdáte na pobočke SP.
https://www.socpoist.sk/sites/default/files/202...

Následne SP zistí, či splníte podmienky na toto dodatočné zaplatenie poistného. Ak zistí že áno, hneď môžete poistné zaplatiť.

Do dôchodku sa započíta až odo dňa zaplatenia. Zaplatiť poistné treba ešte pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok, ak potrebujete doplniť obdobie do doby dôchodkového poistenia, ktoré sa zohľadňuje pri posudzovaní nároku na invalidný dôchodok.

S prianím pekného dňa,
Lenka