Aký je postup pri vyplatení daňového bonusu, keď podpíšem výpoveď?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom daňového bonusu.

Keď poberám daňový bonus a 22.8.2022 idem podpísať ukončenie pracovného pomeru v zamestnaní, bude mi časť daňového bonusu vyplatená v augustovej výplate v septembri?

Ruší sa DB po ukončení pracovného pomeru automaticky pre rodiča, ktorý si na svoje dieťa uplatňoval daňový bonus?

Môže si druhý z rodičov od augusta uplatniť daňový bonus?

Alebo tak môže urobiť až od septembra?

Ďakujem

Dobrý deň,

daňový bonus Vám bude vyplatený v pomernej výške podľa príjmu (možno bude krátený) a vysporiada sa Ročným zúčtovaním dane, alebo podaním Daňového priznania.

Ak by ste nechceli mať vyplatený daňový bonus za august, museli by ste o to požiadať a túto zmenu uviesť vo Vyhlásení k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu.

Nárok na DB automaticky zaniká skončením pracovného pomeru. Druhý rodič zároveň upovedomí svojho zamestnávateľa, že DB bude poberať. V tom istom tlačive - Vyhlásení uvedie aj dátum odkedy bude poberať DB. Vo Vašom prípade od septembra, ak neporiešite spomínané Vyhlásenie. Doloží rodný list dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka