Bude mať manžel nárok na nemocenskú dávku?

Zodpovedané
24. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o usmernenie/pomoc.

Vo februári 2024 ukončil môj manžel ročnú PN aj napriek pretrvávajúcim zdravotným problémom. Nemal inú možnosť, keďže po roku PN sa už nemocenská dávka nevypláca a on by ostal bez príjmu. Nastúpil opäť do práce. Po odpracovaní dvoch mesiacov si uvedomil, že svoje zamestnanie s následkami diagnózy Guillainov-Barrého syndróm (teda v stave, v akom je teraz), vykonávať nevládze/nedokáže/nemôže.

Ak opäť pôjde na PN, bude mať nárok na nemocenskú dávku aspoň za tie dva odpracované mesiace?

Žiadosť o invalidný dôchodok si podal, doposiaľ bez spätnej väzby.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ vyčerpal podporné obdobie = 52 týždňov, nový nárok na platenú PN mu momentálne nevznikne.

Platená PN zaniká po 52 týždňoch jej trvania, t.j. po jednom roku. Aby po roku vznikol nárok na znovu platenú PN, vtedy je potrebné odpracovať 26 týždňov bez inej PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka