Bude nám daň z hypotéky vrátená?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

z banky nám poslali potvrdenie na daňové priznanie, kde je na konci uvedené: "Výška úrokov v roku 2022 na základe zmluvy vypočítaných z výšky poskytnutého úveru na bývanie, najviac však zo sumy 50 000 eur predstavuje 793 eur."

Ak si manžel podá daňové priznanie, tak suma 793 eur nám bude vrátená, alebo sa to bude nejako krátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

suma daňového bonusu na zaplatené úroky je daná ako 50 % zo zaplatených úrokov
v danom roku, najviac však 400 ročne.

Ak úročenie úveru začalo v priebehu roka, zohľadňuje sa pomerná časť daňového bonusu, ktorá pripadá na počet mesiacov v danom roku.

Ak Vám vypočítali čiastku 793 eur a platili ste po celý rok, tak 50% zo sumy 793 eur je 396,50 eur a túto čiastku Vám vráti DÚ, alebo sa započíta s prípadnou daňovou povinnosťou.

S prianím pekného dňa,
Lenka