Budem mať nárok na dovolenku pred nástupom na materskú?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná ako učiteľka na dobu určitú - od 1.9.2023 do 31.8.2024. V januári som začiatkom mesiaca čerpala 4 dni starej dovolenky (vianočné prázdniny), 1 deň som bola na vyšetrení so sebou a 2 dní s deťmi a od 29.1- 4.2. som bola s dcérami na OČR. Hneď nasledujúci deň ma gynekologička po potvrdení tehotenstva vypísala na PN (kvôli hroziacemu potratu). PN som bola od 5.2. do 17.3, 18.3. som bola ešte na vyšetrení (mala som "Pčko" a od 19. 3 som bola v práci do 3.4. (počas toho však boli aj veľkonočné prázdniny - 2 štátne sviatky, 1 deň som čerpala náhradné voľno.

Od 4.4.2024 som opäť na PN a zrejme na nej budem až do konca školského roka.

Mám nárok na nejakú dovolenku pred nástupom na MD?

Na výplatnej páske mi ukazuje zostatok dovolenky 52 dní (45 +7 z minulého roka). V práci som od januára nebola 60 dní a zmluvu mám do 31.8., čiže nie celý rok.

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2023 ste mali mať nárok na 15 dní dovolenky, mínus čerpané dni dovolenky počas roka 2023. 3-12/2023 = 4 mesiace, nárok 45 dní (ak nemáte v kolektívnej zmluve uvedené inak) 45/12*4 = 15 dní, ak ste nastúpili presne 1.9., nie napr. 2.9. Ak ste nastúpili 2.9. mohla byť byť dovolenka počítaná : 45/12*3 = 11,25, po zaokr. 11,5 dňa.

Za rok 2024 by ste mali evidovaných v práci v rozpätí 21 - 41 pracovných dní ak by ste ostané dni boli na PN, mali by ste nárok na 1/12 z ročného nároku, t.j. 45/12*1 = 3,75 zaokr. 4 dni mínus čerpané dní dovolenky v roku 2024.

Pravdepodobne na výplatnej páske Vám ešte nespravili prepočet dovolenky, iba zapísali možný nárok za celý rok 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka