Budem mať nárok na materské, keď som od 2/2023 PN?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

od 20. februára 2023 som na PN (zamestnanie mi naďalej trvá od marca 2020). V súčasnosti som otehotnela.

Budem mať nárok na materské?

Ak áno, ako sa mi vypočíta?

Počíta sa tam aj PN?

Ak budem na rizikovom tehotenstve, budem môcť naďalej poberať PN aj po roku?

Môže mi v prípade návratu do zamestnania siahnuť zamestnávateľ na plat?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na materské, lebo pracovný pomer Vám stále trvá. Môžete byť na platenej PN max. rok, zbytok do nástupu na materskú na neplatenej PN.

Ak by ste chceli predĺžiť PN aj po roku, je potrebné o to požiadať Sociálnu poisťovňu. O predĺžení rozhodne posudkový lekár. Ak na materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúcim obdobím bude rok 2023.

PN neovplyvní výšku materskej. Ak by sa Vám ukončil pracovný pomer ešte v roku 2023, rozhodujúce obdobie by bol rok 2022. Zamestnávateľ Vám nemôže siahnuť na plat.

S prianím pekného dňa,
Lenka