Budem mať nárok na materské, rodičovský a aj tehotenské?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

mám dve deti a čakám tretie. Bola som na rodičovskej súvisle od roku 2016 do januára 2022. Od apríla do augusta som pracovala, v auguste mi skončil pracovný pomer a následne som v ochrannej lehote ostala PN. Na PN som doteraz, ale v januári som zistila, že som tehotná. Počas rodičovskej som mala pár dní prácu na dohodu.

Budem mať nárok na materské a rodičovský?

Z čoho by sa mi vyrátala materské?

Budem mať nárok aj na tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň

ak ste otehotneli do pol roka od skončenia pracovného pomeru, tak stíhate ochrannú lehotu.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj časť materskej/rodičovskej dovolenky, ktorá trvala ešte počas zamestnania. Prepočítajte si tie dni, nepíšete či počas RD, resp. dokedy ste mali pracovný pomer, z ktorého ste boli na MD/RD.

Ak by ste nemali nárok na materské, môžete si podať žiadosť o rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Prikladáte rodný list dieťaťa, potvrdenie zo sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka