Budem mať nárok na materskú a tehotenské?

Zodpovedané
21. dec 2022

Dobrý deň,

som druhýkrát tehotná a chcela by som sa opýtať či budem mať nárok na tehotenské a materskú.

Pracovný pomer na dobu určitú trval 6.7.2020 - 5.1.2022. Na materskú som s prvým dieťaťom nastúpila 3.9.2021, PP skončil počas MD. Som na RP od 29.4.2022. Predpokladaný termín druhého pôrodu je 31.5.2023. Od 16.11.2022 som sa zamestnala, a teda mi práve prebieha nemocenské poistenie.

Je u mňa jednou z možností “čarovných 90 dní”, kedy by sa mi materskú, ak teda budem mať nárok, vypočítavalo z aktuálneho zamestnania?

Ak po 90 dňoch skončím PP, budem mať nárok na materskú?

Budem v ochrannej lehote, alebo sa to na túto situáciu nevzťahuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemocenské poistenie Vám musí trvať najmenej 270 kalendárnych dní pred dňom pôrodu, a to v posledných dvoch rokoch. Túto podmienku by ste mali splniť.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie by bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia (16.11.2022) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materskú.

Ak by ste na materskú išli v 04/2023, tak rozhodujúce obdobie by bolo 16.11.2022 - 31.03.2023 (viac ako 90 dní, ale ak by ste v tom čase boli napr. na PN, tak toto obdobie by sa nepočítalo do počtu 90 dní).

Ak by nárok na materskú vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie by sa určilo ku dňu zániku nemocenského poistenia - ukončenia pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka