Budem mať nárok na materskú, keď dostanem výpoveď z organizačných dôvodov?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a som opäť tehotná - čakám dvojičky. V auguste dostanem výpoveď z organizačných dôvodov, takže dostanem odstupné vo výške dvoch mesiacov. Na MD mám nastúpiť v decembri.

Budem mať nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete ako dlho ste na RD. Ale zamestnávateľa požiadajte aspoň mesiac v predstihu o čerpanie dovolenky, stačí jeden - dva dni pred ukončením pracovného pomeru. Týmto si aktivujete nemocenské poistenie a budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty.

Teraz počas rodičovskej máte nemocenské poistenie prerušené. Keď skončí pracovný pomer, pokiaľ nebude nanovo aktivované, tak nemocenské poistenie zanikne ku dňu začatia RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka