Budem mať nárok na materskú, keď som rok vkuse nepracovala?

Zodpovedané
5. máj 2023

Dobrý deň,

bola som dlhodobo nezamestnaná po druhej materskej. Vo februári 2019 som išla na predĺženú rodičovskú do 6 rokov, teda do 2022. Bolo to z dôvodu pandémie, chorobnosti detí a z iných rodinných dôvodov. V tom istom roku som začala opatrovať svokru, bolo to cez ÚPSVaR. Jednalo sa opatrovanie blízkej osoby od júna 2022 do marca 2023. Svokra zomrela a som opäť na úrade práce.

Chceli by sme ešte bábätko. Od známych som sa dozvedela, že nebudem mať nárok na materskú, pretože som rok vkuse nepracovala.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa, túto podmienku splníte.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Túto podmienku tiež momentálne nespĺňate.

S prianím pekného dňa,
Lenka