Budem mať nárok na materskú pri druhom bábätku?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

1.3.2023 mi skončil pracovný pomer ukončený výpoveďou a nastúpila som na materskú. Medzitým som otehotnela 2x 5.11.2023.

Budem mať nárok na materskú pri druhom bábätku?

Termín pôrodu 26.7.2024.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste otehotneli neskôr až po pol roku od skončenia nemocenského poistenia (1.3.2023), tak už nebudete v ochrannej lehote. Momentálne by ste nemali nárok na materské, nakoľko nemáte ani aktívne nemocenské poistenie.

Zamestnaním, alebo dobrovoľným poistením by ste mohli mať nárok na nové materské, ale za posledné dva roky do pôrodu by ste museli splnili aj 270 dní nemocenského poistenia. To by ste mohli splniť so započítaním dní z predchádzajúceho pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka