Budem mať nárok na nemocenskú dávku, ak by ma gynekológ vypísal na PN?

Zodpovedané
27. apr 2023

Dobrý deň,

po 8 mesiacoch ako nezamestnaná na úrade práce (pracovala som od roku 2019 do augusta 2022) som pred týždňom nastúpila do novej práce. Dnes som zistila, že som tehotná. O týždeň idem ku gynekológovi.

Budem mať nárok na nemocenskú dávku, ak by ma gynekológ vypísal na PN?

Prvé tehotenstvo som mala rizikové.

Ak áno, z čoho mi to vyrátajú?

Budem mať nárok aj na tehotenské a materské?

Resp. koľko musím odpracovať, aby mi vznikol nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na PN budete mať. Ak v rozhodujúcom období neodpracujete aspoň 21 dní alebo 168 hodín (do začiatku pn), používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.
Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

Aby ste mali nárok na tehotenské, je nutné byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni).

Na materské tiež je nutné byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. PN sa započíta do doby 270 dní, do výpočtu ale nie. Prepočítajte si presne, či splníte 270 dni nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka