Budem mať po podpore nárok na druhé materské?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

dcérka mala na konci júla 3 roky a ja som ukončila poberanie rodičovského príspevku. Tiež som ukončila pracovný pomer, prešla na podporu a približne v polovici júla by som mala mať ďalšie bábätko.

Mám nárok na materské ako predtým?

Budem mať nárok na príspevok v tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské (dobrovoľné nemocenské poistenie alebo zamestnanie), alebo byť v ochrannej lehote.

Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Ak ste pred ukončením pracovného pomeru čerpali dovolenku, alebo nejaký čas odpracovali, tak pokiaľ ste otehotneli do pol roka od ukončenia pracovného pomeru, budete v ochrannej lehote a budete mať nárok na tehotenské aj materské.

Ak ste pred skončením pracovného pomeru boli iba na RD a nečerpali ste pred skončením pracovného pomeru dovolenku, tak potom sa potrebujete dobrovoľne poistiť, alebo sa zamestnať. Následne prepočítať počet dní nemocenského poistenia ako som uviedla vyššie.

S prianím pekného dňa,
Lenka