Budem môcť poberať tehotenské a materské v ochrannej lehote?

Zodpovedané
21. aug 2023

Dobrý deň,

25.5.2023 som ukončila pracovný pomer po rodičovskej dovolenke. Bola som už 3 týždne tehotná, len som o tom nevedela. Termín pôrodu mám 22.1.2024.

Rodičovská trvala od 20.5.2020 do 20.5.2023. Po ukončení som čerpala v práci 2 dni dovolenku a ostatnú mi zamestnávateľ preplatil. Momentálne čerpám podporu v nezamestnanosti do novembra 2023. Pracovný pomer trval od 01.2.2012 do 25.5.2023.

V SP mi pani povedala, že nevie, či mi to budú mať z čoho vyrátať, aby som spĺňala 270 dní.

Aký je Váš názor?

Budem môcť poberať tehotenské a materské v ochrannej lehote?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na tehotenské/materské z ochrannej lehoty. Otehotneli ste do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia. Tým, že ste čerpali po RD dovolenku ste si aktivovali nemocenské poistenie a obdobie počas RD sa Vám započíta do 270 dní nemocenského poistenia.

Nemocenské poistenie Vám zaniklo dňom skončenia pracovného pomeru. Keby ste nečerpali dovolenku, tak by skončilo dňom nástupu na RD a v takomto prípade by ste už nemali nárok na tehotenské ani materské.

**Ak na materskú nastúpite v roku 2023 pri výpočte budú posudzovať rok 2022. Ak ste v roku 2022 boli celý čas len na RD a nemali iný príjem, tak z pravdepodobného VZ.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

S prianím pekného dňa,
Lenka