Čo môžem zahrnúť do príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať. Príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia (§5), konkrétne z Nemecka môžem ponížiť o úhrn povinného poistného (§ 5 ods. 8 zákona).

Môžem do tohto úhrnu zahrnúť len odvody na zákonné sociálne a zdravotné poistenie?

Alebo tam môžem zahrnúť aj odvody zamestnanca na poistenie v nezamestnanosti či Príspevok zamestnanca na zákonné dôchodkové poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte príjem z Nemecka, mali by ste mať tlačivo: Lohnsteuerbescheinigung.
Z neho sú odvody za zamestnanca, ktoré si zahrniete v DP:
r. 23 = dôchodkové poistenie
r. 26 = sociálne poistenie
r. 27 = sociálne poistenie
r. 25 = zdravotné poistenie

S prianím pekného dňa,
Lenka