Čo robiť, ak mi bývalý zamestnávateľ odmietne vystaviť ročné zúčtovanie dane?

Zodpovedané
22. jan 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Písali ste, že ak som mala príjem, tak mám žiadať bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

Čo ak mi to nebude chcieť vystaviť?

Stačí si potom spraviť daňové priznanie?

Keď daňový bonus na dieťa poberá manžel, mám aj ja naň nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na daňový bonus si môže uplatniť len jeden z rodičov.

Zamestnávateľ je povinný Vám Ročné zúčtovanie spraviť, pokiaľ oň včas požiadate a doložíte všetky potrebné doklady. A to aj napriek tomu, že už u neho nie ste zamestnaná. Ak ale Vám ho teda nespraví, tak Vám vystaví Potvrdenie o príjmoch za rok 2022. Ak ste mali nejaký príjem, napr. čerpanie/preplatenie dovolenky, tak je možné, že Vám bude vychádzať preplatok na dani a podáte Daňové priznanie, aj keby ste ho nemuseli podať. K DP doložíte kópiu Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2289,63 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka