Čo znamená daňový bonus na dieťa?

Zodpovedané
25. júl 2022

Dobrý deň,

pred pár mesiacmi mi zomrela sestra a o jej malinké detičky sa starám ja. Sestra nebola vydatá, jej druh mi po jej smrti "posúva" rodičák a sirotské. To ho "nestojí" nič. Je zatiaľ stále zákonným zástupcom detí, to sa dúfam zmení na súde. On súhlasí so zverením detí do mojej opatery. Poberá daňový bonus.

Mám a môžem chápať daňový bonus ako hotovosť vyplatenú zamestnancovi naviac k výplate, ktorý dostáva každý mesiac?

Napr. 100 eur na jedno dieťa?

On je robotník.

Ďakujem

Dobrý deň,

pre uplatnenie nároku daňovníka na daňový bonus je potrebné, aby bola splnená podmienka žitia v spoločnej domácnosti. Ak nežije s deťmi v jednej domácnosti, nemá nárok na daňový bonus a ani by nemal poberať daňový bonus.

Ale ak by teda s nimi žil v spoločnej domácnosti:
Pre neho je to tzv. daňové zvýhodnenie. Ak si uplatní nárok na daňový bonus na dieťa, zníži si tým vypočítanú daň z príjmov fyzickej osoby, ak mu vychádza, ale zvyšuje si tým čistú mzdu.

S prianím pekného dňa,
Lenka