Dá sa zmenou pozície zamestnať na novú zmluvu u toho istého zamestnávateľa?

Zodpovedané
12. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať či je možnosť zamestnať sa u toho istého zamestnávateľa na novú pracovnú zmluvu. Ide o zmenu pozície. Momentálne som prijatá len na dohodu (od roku 2020).

Ak áno, viem si tak navýšiť vymeriavací základ k materskej dávke?

Dohodou mi síce vzniká nárok, ale suma by bola nižšia ako rodičovský príspevok.

Ďakujem

Dobrý deň,

dohodou Vám síce môže vzniknúť nárok na MD, ak Vám z nej odvádzali nemocenské poistenie.

Pripájam Vám link, kde sa k tejto problematike vyjadrila priamo Sociálna poisťovňa:
https://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnancom-...

Nový pracovný pomer musí byť na prácu iného druhu, než je pôvodný pracovný pomer/dohoda. Nepíšete kedy nastupujete na MD. Ale ak v 2023, budete mať nový pracovný pomer a dohoda sa ukončí, na to, aby sa materské vypočítalo z vyššieho príjmu v novom zamestnaní, je však potrebné, aby sa v novom zamestnaní poistné zaplatilo najmenej za 90 kalendárnych dní (pozor za dni na PN sa poistné neplatí). Rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia zamestnanca do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa začína poberať materské.

Pokiaľ máte nástup na materskú napr. v apríli 2023, potom končiace obdobie bude 31.03.2023. Do 31.03.2023 musíte platiť minimálne 90 dní. Ak by ste boli nemocensky poistená menej ako 90 dní, vtedy by sa riešil predchádzajúci rok (2022), ale ak viac ako 90 dní, tak od začiatku poistenia až po predchádzajúci mesiac pred materskou. Keď zostanete v zamestnaní skadiaľ budete poberať tehotenské/materské, tak sa bude počítať doba napr. od 13.10.2022 do 31.03.2023, nakoľko ste tento nový aktuálny a trvajúci pracovný pomer nezačali od 01.01.2022. Sociálna poisťovňa bude preverovať, či to nebolo účelové.

S prianím pekného dňa,
Lenka