Dosiahnem maximálnu výšku materského?

Zodpovedané
26. nov 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP u toho istého zamestnávateľa od roku 2014. Na materskú nastúpim v marci 2024 (termín pôrodu 30.04.2024). Hrubú mzdu mám 1 500 EUR mesačne.

Pomohlo by mi zvýšiť príjem u momentálneho zamestnávateľa na 2 500 EUR mesačne 90 dní pred termínom nástupu na materskú?

Bolo by možné, že sa zamestnám ešte na dohodu u ďalšieho zamestnávateľa a dám si doplatiť "rozdiel" 1 000 EUR mesačne 90 dní pred termínom pôrodu.

Nie som si istá, čo sa myslí pod pojmom "rozhodujúce obdobie" pred nástupom na materskú.

Stačí posledných 90 dní, alebo sa tým myslí predchádzajúci kalendárny rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú v 2024, rozhodujúcim obdobím bude predchádzajúci celý rok 2023. Ak už navýšiť príjem, tak len dokonca roka 2023.

Nepomôže Vám ani ďaľšia dohoda u iného zamestnávateľa, nakoľko z nej nedosiahnete 270 dní nemocenského poistenia (za posledné dva roky do pôrodu, to by ste museli mať ešte iné nemocenské poistenie okrem súčasného TPP), aby sa mohlo jednať o súbeh materskej z oboch zamestnaní.

S prianím pekného dňa,
Lenka