Dosiahnem po materskej dovolenke maximálnu podporu?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

s prvou dcérkou som bola na materskej a potom na rodičovskej. V septembri 2021 som čerpala 8 dní dovolenky s denným vymeriavacím základom 61,93 eur. Z toho sa mi potom rátala PN a aj materská.

S druhým synom som z rodičovskej prešla na PN (január 2022), následne v máji 2022 na materskú. V januári 2023 mi skončila materská a prešla som na rodičovskú. Tú som 2.2.2023 ukončila a 3.2.2023 som si dala 1 deň dovolenky a ostatnú preplatiť. Na páske mám hrubú mzdu 1 413,60 eur. Mala som informáciu, že mi vyjde tým pádom maximálna podpora.

Je to pravda i napriek tomu, že som nevyčerpala 2 roky rodičovskej?

Keďže som mala aj PN, aj materské za posledné 2 roky.

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je, aby ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Pokiaľ ste sa po ukončení RD do zamestnania vrátili (čerpali dovolenku), tak sa Vám dávka v nezamestnanosti bude počítať z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Teda z príjmu, ktorý dosiahnete v zamestnaní po ukončení RD - z čerpanej a preplatenej dovolenky a vymeriavací základ ešte ovplyvní aj dovolenka v 09/2021.

Keď sa zaevidujete napr. v 02/2023, vymeriavací základ budete mať za obdobie 02/2021 - 02/2023. Vylúči sa Vám obdobie na materskej, aj PN. Ak ste už iný príjem nemali, mala by byť dávka vysoká.

S prianím pekného dňa,
Lenka