Dve materské krátko po sebe. Ako postupovať?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

aktuálne som na MD so 4-mesačným bábätkom a čakám druhé bábätko. Koncom marca mi vychádza koniec MD a začiatok ďalšej MD vychádza cca na koniec júla/začiatok augusta. Medzi deťmi bude ročný vekový rozdiel.

Pracovný pomer mám na dobu neurčitú. Potrebovala by som vedieť, čo je pre mňa najvýhodnejšie z finančného hľadiska.

Mám nastúpiť po MD do práce a dať sa na PN až do ďalšej materskej?

Alebo po skončení MD poberať RP a zamestnať sa na skrátený úväzok a následne nastúpiť na MD?

Je lepšie zostať na RD až do ďalšej MD?

Potrebovala by som také riešenie, aby sme finančne čo najlepšie zvládli obdobie po skončení prvej MD do začiatku druhej MD a zároveň aby moja druhá MD bola čo najvyššia.

Manžel na RD pôjde pravdepodobne až po narodení druhého bábätka.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám trvá pracovný pomer od 1.1.2023 alebo skôr, tak rozhodujúce obdobie bude rok 2023.
Či v 2024 pôjdete na PN alebo popri RD budete mať iný úväzok na pár mesiacov, to Vám neovplyvní výpočet novej materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka