Existuje možnosť, aby žena SZČO poberala tehotenské a materské v prípade reťazového pôrodu?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

aktuálne som SZČO na rodičovskej dovolenke, na ktorú som nastúpila 24.06.2023. Dovtedy som poberala materské. Živnosť mám stále aktívnu, ale nedosahujem z nej žiadne príjmy, nepodnikám, mám prerušené platenie poistného do Sociálnej poisťovne. Uvažujem nad pozastavením živnosti.

Mala by som v prípade druhého tehotenstva nárok na tehotenské a materské?

Mala by som si živnosť nechať, resp. pozastaviť?

Je tu nejaká možnosť (iná, ako dobrovoľné platenie odvodov do SP) poberať tieto dávky v prípade reťazového pôrodu u živnostníčky?

Daňové priznanie za rok 2022 som podávala k 30.6.2023.

Ďakujem

Dobrý deň,

podali ste daňové priznanie k 30.06.2023. To znamená, že k 01.10.2023 Sociálna poisťovňa Vám pošle oznámenie, či sa stanete od tohto termínu povinným platiteľom odvodov do SP.

Ak ste mali nízky príjem a nedosiahli ste hranicu na platenie odvodov do SP, nemocenské poistenie Vám k 01.10.2023 zanikne, teraz ho máte preušené. Ak neotehotniete do toho času, a nebudete riešiť ani dobrovoľné poistenie, tak nebudete mať nárok na nové materské.

Ak sa stanete povinným platiteľom odvodov do SP a pozastavíte živnosť, nemocenské poistenie Vám zanikne ku dňu prerušenia živnosti. Ak neotehotniete do prerušenia živnosti, a nebudete riešiť ani dobrovoľné poistenie, tak nebudete mať nárok na nové materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka