Je možné dobrovoľné posunutie nástupu na materskú?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

termín pôrodu mám 5.2.2024, lekárom určený nástup na materskú 25.12.2023. To by ale znamenalo rozhodujúce obdobie pre výpočet dávky rok 2022, kde som mala podstatne nižší ročný príjem ako počas roku 2023.

Je možné nejakým spôsobom dosiahnuť rozhodujúce obdobie rok 2023?

Je možné dobrovoľné posunutie nástupu na materskú?

V 10/2022 som bola povýšená, plat je skutočne vyšší a rozdiel mi robí skoro 400 EUR mesačne. Odvody boli riadne platené po celé nasledujúce obdobie.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú neskôr ako od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, môžete sa ukrátiť o časť doby poberania materského.

Sociálna poisťovňa v prípade neskoršieho nástupu na materskú aj tak posudzuje podmienky pre nárok a výšku materskej, ako keby ste nastúpili na začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak ako sa má.

S prianím pekného dňa,
Lenka