Je možné platiť si iba nemocenské poistenie?

Zodpovedané
8. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom materskej. Pracovný pomer bol skončený koncom októbra. Spĺňam 270 dní nemocenského poistenia za 2 roky. Momentálne som nezamestnaná, platím si sama zdravotné poistenie. Tehotná ešte nie som, snažíme sa.

Budem mať nárok na materské?

Budem mat nárok na materské, keď sa zaevidujem na úrade práce ešte predtým ako otehotniem?

Ak nie, tak ako docielim, aby som to materské mala?

Dá sa platiť v SP len nemocenské poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dobrovoľnom poistení sa neviete zaregistrovať iba na nemocenské poistenie, registruje sa aj na dôchodkové poistenie.

Viď:
https://www.socpoist.sk/kto-som/dobrovolne-pois...

Nárok na materské z ochrannej lehoty budete mať, ak otehotniete do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru) bez ohľadu na to, či budete vedená na ÚPSVaR alebo nie.

S prianím pekného dňa,
Lenka