Je možné poberanie rodičovského príspevku pri odsťahovaní sa na rok mimo EÚ?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom možnosti poberania rodičovského príspevku v SR, ak sa s manželom a dcérkou sťahujeme na rok mimo EÚ. Budeme tam zrejme zdravotne poistení všetci cez manželovu prácu.

Na stránkach úradov som našla rôzne informácie. Trvalý pobyt nám ostane v SR.

Je nejaká možnosť, aby mi bol ďalej vyplácaný rodičovský príspevok?

Dá sa platiť ďalej poistné do zdravotnej poisťovne, aby som oň neprišla?

Ráta sa to ako dlhodobé zdržiavanie sa mimo SR 180 dní za kalendárny rok alebo rok ako obdobie?

Ak by som poistné teda neplatila a musela sa zo vsetkých úradov odhlásiť, ovplyvnilo by to aj prípadnú ďalšiu materskú s ďalším dieťaťom a zároveň aj dávku v nezamestnanosti, ak by mi malú potom na Slovensku nevzali do škôlky?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, resp, okrajovo. Keď budete žiť v zahraničí, budú sa na Vás vzťahovať ich predpisy. Pokiaľ majú so Slovenskom uzatvorenú zmluvu, postupuje sa podľa nich.

Zoznam zmlúv so štátmi EÚ, nižšie sú aj so štátmi mimo EÚ:
https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/m...

Pokiaľ majú obdobnú dávku ako u nás na SK je rodičovský príspevok, budú ho poskytovať priamo tam. Ak ho majú v nižšej dávke ako u nás, SK Vám doplatí vyrovnávací rozdiel. Ale ak takú obdobnú dávku nemajú, tak už nárok na rodičovský príspevok nebudete mať.

Zdravotne poistená môžete byť len v jednej krajine. Tu Vám zdravotné poistenie zanikne.
Prikladám link ZP, ktorá to má detailnejšie uvedené:
https://www.vszp.sk/poistenci/zdravotna-starost...

Ovplyvní Vám to všetky dávky nemocenského poistenia. Záleží od toho, či budete v zahraničí aj pracovať, či má SR uzatvorenú zmluvu s danou krajinou.

S prianím pekného dňa,
Lenka