Je možný súbeh rodičovského príspevku a výsluhového dôchodku?

Zodpovedané
10. aug 2023

Dobrý deň,

z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa chcem odísť do výsluhového dôchodku. Mám naň nárok. Následne chcem požiadať o posúdenie zdravotného stavu dieťaťa na ÚPSVAR.

V prípade, že mi tento rodičovský príspevok bude schválený, je možné poberať naďalej popri ňom aj výsluhový dôchodok?

Je možný súbeh rodičovského príspevku a výsluhového dôchodku?

Ďakujem

Dobrý deň,

rodičovský príspevok sa poskytuje oprávnenej osobe.

Oprávnená osoba na uplatnenie nároku je:

  • rodič dieťaťa,
  • fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu (NOS, PS, poručníctvo, osvojenie),
  • manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.

Nie je možný súbeh RP a nároku materskej za celý mesiac a pri poberaní dávky v nezamestnanosti.

Nikde nie je stanovené, že nesmie byť súbeh RP s akýmkoľvek dôchodkom.

S prianím pekného dňa,
Lenka