Je nutné podať daňové priznanie, keď som mala príjem iba z dohody?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

v januári 2023 som pozastavila živnosť, príjem som mala len 3 mesiace na dohodu (nepresiahol 2000 EUR).

Je nutné podávať daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozastavili ste živnostenské oprávnenie v priebehu zdaňovacieho obdobia. Ak sa neobnoví do lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, pre účely zistenia základu dane dochádza k skončeniu podnikania (§ 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov) a daňovník uzatvára ku dňu pozastavenia živnosti účtovné knihy a má povinnosť upraviť základ dane v súlade s § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov.

Ak ste príjmy z podnikateľskej činnosti nedosiahli a ani neupravujete základ dane ale akonáhle ste mali s touto činnosti nejaké výdavky (napr. ste platili odvody do sociálnej či zdravotnej poisťovne), teda by ste vykázali stratu, máte už povinnosť si podať Daňové priznanie - § 32 Zákona o dani z príjmov. Ak ste neplatili ani spomínané poistenia, teda nemali stratu a príjem do 2461,41 EUR nemáte povinnosť podať DP.

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka