Je potrebné byť pre DNPO počas celej doby poberania tehotenského?

Zodpovedané
17. sep 2023

Dobrý deň,

moja otázka sa týka tehotenskej dávky. Momentálne poberám rodičovský príspevok s prvým dieťaťom. Bola som zamestnaná na dobu určitú a pracovný pomer skončil počas materskej 30.11.2022. Som znova tehotná, termín pôrodu 8.4.2024. Od 2.10.2023 by som mohla poberať tehotenskú dávku. Za uplynulé dva roky teda spĺňam k tomuto dátumu podmienku aspoň 270 dní nemocenského poistenia, nespadám ale už do ochrannej lehoty od ukončenia pracovného pomeru. Preto pre získanie tehotenského potrebujem byť DNPO.

Je potrebné byť pre DNPO počas celej doby poberania tehotenského, čiže od 2.10.2023 až do nástupu na materskú?

Alebo stačí byť DNPO len v čase vzniku nároku, čiže by som si zaplatila len DNP?

Napríklad len od dajme tomu 1.10.2023 do 31.10.2023, alebo aj kratšie, ak je to technicky možné.

Viem, že pre získanie materskej mi k termínu pôrodu chýba 35 dní nemocenského poistenia (aj keď vačšinu pokryje DNP uvedená vyššie) a pre nárok na materskú potrebujem byť DNP, takže sa mám v pláne v období predpokladaného nástupu na materskú (11.2. v prípade nástupu 8 týždňov pred termínom, 25.2. v prípade nástupu 6 týždňov pred termínom) opäť dobrovoľne poistiť, podľa vývoja tehotenstva a zdravotného stavu s najvačšou pravdepodobnosťou od 1.1. do 29.2.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na tehotenské má tehotná žena, ktorá je v čase podania žiadosti nemocensky poistená (alebo v ochrannej lehote). Tým, že sa poistíte na DNP a máte 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, splníte nárok na tehotenské. Toto isté platí aj pri nároku na materské.

Môžete sa odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť na DNP ako uvádzate, pokiaľ spĺňate všetky podmienky. Ak by ste ale boli kvôli zdravotnému stavu na PN, za obdobie počas PN nie ste povinná platiť odvody na DNP, tým pádom by ste mohli byť na DNP nepretržite. Tých 270 dní nemocenského poistenia si zakaždým prepočítajte. DNP musí trvať aspoň jeden deň pred podaním žiadosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka