Je potrebné splniť 270 dní nemocenského poistenia do nástupu na materskú alebo do pôrodu?

Zodpovedané
26. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Čo sa týka podmienky 270 dní nemocenského poistenia, je potrebné byť takto poistená 270 dní pred dňom nástupu na materskú alebo do pôrodu?

Som v situácii, že mám 2 pracovné pomery. V jednom podmienku spĺňam, ale v druhom pracovnom pomere budem spĺňať podmienku 270 dní až koncom augusta. Na materskú môžem nastúpiť už v polovici augusta.

Rada by som nastúpila na materskú skôr.

Ďakujem

Dobrý deň,

počíta sa 270 dní do pôrodu.

Keď požiadate o materskú v polovici augusta, podáte dve žiadosti zvlášť,. K danému obdobiu Vám priznajú len z jedného pracovného pomeru.

Pri druhej žiadosti Vám nárok nepriznajú a bude sa čakať na pôrod. Až po pôrode nárok na materskú znovu prepočítajú a dodatočne po splnení Vám uznajú súbeh.

S prianím pekného dňa,
Lenka