Je pri dvoch zmluvách v jednej firme nutný jej súhlas na prácu v inej spoločnosti?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcela by som začať pracovať na polovičný úväzok v tej istej firme, kde mám TPP na dobu neurčitú. Pôvodnú zmluvu by som však chcela ponechať.

Môže mi firma odmietnuť otvoriť novú zmluvu na skrátený úväzok, aj keby išlo o inú náplň práce?

Črtá sa mi aj práca v konkurenčnej firme, keby to v mojej nevyšlo.

Treba v takomto prípade súhlas môjho zamestnávateľa?

Čo ak mi ho nedá, môžem sa niekam odvolať?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to o dohode medzi Vami a zamestnávateľom.

Konkurenčnú činnosť môžete vykonávať len s písomným súhlasom svojho zamestnávateľa. V prípade, že by ste tento súhlas nemali, vystavujete sa možnosti skončenia pracovného pomeru, prípadne náhrady škody.

Stanovisko zamestnávateľa k výkonu konkurenčnej činnosti je potrebné vyžiadať vopred. Ak sa zamestnávateľ k Vašej žiadosti nevyjadrí ani do 15 dní od jej doručenia, tak platí, že súhlas udelil.

Zákonník práce, § 83 Výkon inej zárobkovej činnosti

S prianím pekného dňa,
Lenka