Je uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku limitované v rámci rokov?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

nemám nárok na materské. Pracovala som v zahraničí a nestihla som ochrannú lehotu, takže mi vyšiel len rodičovský príspevok. Tri roky som bola doma s dcérkou, teraz som evidovaná (tehotná) na úrade práce a v lete budeme mať druhé bábätko.

Je uplatnenie si NČZD na manželku nejako limitované?

Ak budem 6 rokov doma na rodičovskom príspevku (plus s prestávkou asi 4 mesiace evidovaná na úrade práce, medzi deťmi bude asi 3,5 roka), má manžel nárok každý rok si NČZD uplatňovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete spĺňať podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku, bude si môcť manžel každý rok uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku sa môže uplatniť iba v prípade, ak spĺňate aspoň jednu z týchto podmienok:

  • Starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Za vyživované maloleté dieťa sa považuje nezaopatrené dieťa do troch, resp. do šiestich rokov veku podľa § 3 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  • V príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie.
  • Bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
  • Považuje sa za občana so zdravotným postihnutím.

Od tejto nezdaniteľnej čiastky sa musí odpočítať vlastný príjem manželky (PN, materské, tehotenské, dávka v nezamestnanosti, príjem zo zamestnania). Z tejto sumy sa určí alikvotna časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

S prianím pekného dňa,
Lenka