Je výhodné pracovať na nižší úväzok počas rodičovskej dovolenky v prípade ďalšieho tehotenstva?

Zodpovedané
23. nov 2022

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke s 2-ročnou dcérou. Z predchádzajúceho zamestnania ma oslovili na výpomoc, teda na nižší úväzok popri rodičovskej.

Ako by sa mi v takomto prípade vypočítala prípadná ďalšia materská?

Je výhodné pracovať na nižší úväzok počas rodičovskej dovolenky v prípade ďalšieho tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by vhodné v pôvodnom pracovnom pomere zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne môžete pracovať na nový pracovný pomer - nižší úväzok, ale na iný druh práce.

Ak na druhom pracovnom pomere budete dlhšie ako 270 dní, môžete mať súbeh - materská z pôvodného pracovného pomeru (z pravdepodobného príjmu, ale materská nie nižšia ako tá predchádzajúca) + z pracovného pomeru so skráteným úväzkom.

Ak by ste nestihli reťazový pôrod a vrátili by ste sa do pôvodného zamestnania, tak potom by záležalo od tohto príjmu. Ten skrátený pracovný pomer napr. ukončiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka