Je výhodnejšie dať si preplatiť, alebo dočerpať celú dovolenku?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

ukončujem pracovný pomer dohodou, podľa ktorej mám nárok na odstupné vo výške povedzme 1-mesačného platu.

Je pre mňa výhodnejšie si dať preplatiť celú dovolenku, ktorá mi vznikla počas materskej a rodičovskej dovolenky, alebo ju dočerpať?

Môže sa vyrátať odstupné priemerne na základe čerpania dovolenky, t.j. zo sumy, z ktorej bude preplatená?

Ďakujem

Dobrý deň,

odstupné sa určuje z priemerného mesačného zárobku. Rozhodujúcim obdobím na určenie priemerného zárobku je predchádzajúci kalendárny štvrťrok.

Ak by ste v tomto období vôbec nepracovali, použil by sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok, ktorý by ste pravdepodobne dosiahli, keby ste pracovali.

Ak by ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 pracovných dní, použil by sa namiesto priemerného zárobku tiež pravdepodobný zárobok. Ten by sa zistil zo mzdy, ktorú ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia. T.j. ak by ste čerpali dovolenku (menej ako 21 dní) napr. v 12/2022 a odstupné by sa riešilo v nasledujúcom štvrťroku (1q/2023).

S prianím pekného dňa,
Lenka